3 Adımda Erken Hasat Zeytinyağı ve Faydaları

3 Adımda Erken Hasat Zeytinyağı ve Faydaları

Sağlıklı bir yaşam tarzının en önemli şartlarından biri sağlıklı bir beslenme listesine sahip olmaktır. Sağlıklı bir beslenme listesi ise kesinlikle zeytinyağı olmadan olmaz. Zeytinyağının çok uzun yıllardan günümüze kadar ulaşan insan sağlığı için faydaları artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Hatta zeytinyağı tüketimi sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri olarak görülüyor. Zeytinyağının pek bilinmeyen yönü ise aslında farklı tariflere uygun farklı zeytinyağı çeşitlerinin olmasıdır. Zeytinyağı çeşitleri, tat, koku, renk ve elde etme yöntemine göre farklı gruplara ayrılabiliyor. Hatta asit oranına göre de farklı zeytinyağı çeşitleri mevcut. Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) zeytinyağlarını elde ediliş şekline ve üretim yöntemlerine göre 3 kategoriye ayırmış durumda. Bunlar;

Natural Zeytinyağı

Riviera Zeytinyağı

Rafine Zeytinyağı

Yazımızda zeytinyağı çeşitlerinden biri olan ve hasat zamanına göre belirlenmiş erken hasat zeytinyağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zeytinyağının kalitesini belirleyen faktörlerden biri de hasat zamanıdır. Çünkü zeytinyağının elde edildiği zeytinler olgunlaşma sürelerine göre farklı asidik seviyelere sahiptir. Erken hasat edilen zeytinlerden üretilen erken hasat zeytinyağında asit oranı daha düşüktür. Ayrıca henüz yeşil haldeyken toplanan zeytinlerden elde edilen erken hasat zeytinyağının tadı daha yoğun, aroması daha baskın ve kokusu daha tazedir.

Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

erkenhasatzeytinyağı2

Zeytin, kasım ayında olgunlaşmaya başlar ve mart aylarında ise bildiğimiz siyah renkli halini alır. Erken hasat zeytinyağı için ise ekim ayında yani zeytin daha tam olgunlaşmamış yeşil renkteyken hasat gerçekleştirilir. Toplanan erken hasat zeytinleri sonrasında diğer zeytinyağı üretimleri ile aynı işlemlerden geçer. Öncelikle yıkanıp temizlenir, çekirdekleri ile kırılıp ezilir ve zeytin hamuru elde edilir. Elde edilen zeytin hamuru yoğurulur ve filtreleme aşamasından sonra erken hasat zeytinyağı hazır hale getirilir.

Erken Hasat Zeytinyağı ile Yemek Yapılır Mı?

erkenhasatzeytinyağı3

Erken hasat zeytinyağı, sızma zeytinyağı ile benzer özellikleri taşımaktadır. Kıvamı, lezzeti, aroması hemen hemen aynıdır. Bu yüzden tıpkı sızma zeytinyağı gibi hem sıcak hem de soğuk yemeklerin yapımında kullanılabilir. Erken hasat zeytinyağının faydalarından daha etkili bir şekilde faydalanmak için özellikle kahvaltıda, salatalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı bir öğün hazırlamak için çeşitli erken hasat zeytinyağı ile yemekler yapabilirsiniz.

Erken Hasat Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

erkenhasatzeytinyağı5

Düşük asidik oranı ile özellikle diğer zeytinyağlarından ayrılan erken hasat zeytinyağının bilinen birçok faydası bulunuyor. İnsan sağlığı üzerinde sağladığı faydalardan bazıları ise şunlar;

  • Düşük asidete özelliğine sahip olan erken hasat zeytinyağı kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor.
  • Erken hasat zeytinyağı diğer zeytinyağı çeşitleri ile karşılaştırıldığında yüksek oranda klorofil ve fenolik bileşikler içeriyor. Bu bileşikler antioksidan etkiye sahip ve bu etki sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte oldukça faydalı.
  • Antioksidan etkiye sahip içeriği sayesinde ayrıca pıhtılaşma gibi önemli rahatsızları önleyerek kalp hastalıkları riskini de düşürmeye yardımcı olur.
  • Bütün bunların yanı sıra erken hasat zeytinyağının sahip olduğu zengin besin içeriğinin hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmayı geciktirmek ve sindirim sistemini düzene sokmak ve sindirim sistemi hastalıklarından korumak gibi daha birçok faydası bulunmaktadır.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda 3 Adımda Erken Hasat Zeytinyağı ve Faydaları sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz erken hasat zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *