En İyi Zeytinyağı Hangisidir? Nasıl Belirlenir?

En İyi Zeytinyağı Hangisidir? Nasıl Belirlenir?

Yapılan araştırmalarda gösteriyor ki sağlıklı bir beslenme için tüketilebilecek en sağlıklı yağ çeşidi zeytinyağı. Zengin besin içeriği ile zeytinyağının insan sağlığı üzerinde bilinen birçok faydası bulunuyor. Zeytinyağının bu faydaları çoğu kişi tarafından bilinse de zeytinyağı çeşitleri ve farklılıklar günümüzde hala birçok insan tarafından bilinmiyor. Hasat edilme zamanı, asit oranı hatta tat ve kokusuna göre farklılık gösteren zeytinyağı çeşitleri. Her bir zeytinyağı çeşidinin ise insan sağlığı için farklı faydaları olabiliyor.

Yazımızda zeytinyağı çeşitleri ile ilgili en çok merak edilen sorulardan olan en iyi zeytinyağı hangisidir, iyi olduğu nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir ve kaç dizem olmalıdır sorularına kısa cevaplar vermeye çalışacağız.

 en-iyi-zeytinyagi-hangisi

En İyi Zeytinyağı Hangisidir?

Sağlıklı bir beslenme için zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki yararlarından faydalanmak isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında en iyi zeytinyağı hangisidir sorusu geliyor. En iyi zeytinyağının hangisi olduğunu anlayabilmek için öncelikle zeytinyağının kalitesini etkileyen detayları bilmek gerekiyor. Çünkü hasat edilme zamanı, elde edilme yöntemi, asit oranı gibi zeytinyağının kalitesini belirleyen birçok faktör bulunuyor. Bütün bu detaylar göz önüne alındığında ise uzmanlar en iyi zeytinyağı çeşidinin erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı olduğunu belirtiyorlar. Zeytinin olgunlaşmaya başlaması ile toplanan zeytinlerden elde edilen ve zeytinin zengin besin içeriğinin korunmasını sağlayan soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen bu zeytinyağı çeşidi asit oranı ile de en iyi zeytinyağı çeşidi olarak kabul görüyor.

en-iyi-zeytinyagi-nasil-anlasilir

Zeytinyağının İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Faydaları sayesinde zeytinyağına olan ilgi her geçen gün artarken maalesef diğer sağlıklı gıda ürünlerinde olduğu gibi kalitesiz zeytinyağı çeşitleri ile de karşılaşmak mümkün. Ancak bazı detaylara dikkat ederek zeytinyağının iyi olup olmadığını anlayabilirsiniz. İyi kalitede bir zeytinyağını ayırt etmek için ise öncelikle dikkat etmeniz iki önemli detay bulunuyor; zeytinyağının tadı ve kokusu. İyi kalitede bir zeytinyağının tadı diğer zeytinyağı çeşitlerine göre daha acımsı olacaktır. Kaliteli bir zeytinyağını tattığınız takdirde boğazınızı ve genzini hafifçe yakar ve damakta acımsı bir tat bırakır. İyi zeytinyağının bir diğer fark edilebilir özelliği ise kokusudur. Özellikle içerisine farklı yağlar karıştırılarak elde edilen kalitesiz zeytinyağları rahatsız edici bir kokuya sahiptir. Ancak doğal ve iyi kalitedeki zeytinyağı aromatik bir kokuya sahiptir. Kokladığınızda belirgin bir biçimde zeytin kokusu ya da bitki kokusu alabilirsiniz.

 en-iyi-zeytinyagi-kac-dizem

En İyi Zeytinyağının Özellikleri Nelerdir?

Kalitesi yüksek ve en iyi zeytinyağı çeşitleri kendisine özgü bazı özelliklere sahiptir. En iyi zeytinyağının en önemli özelliği ise tat ve aromasıdır. Zeytinyağının tadı her ne kadar üretildiği zeytinin çeşidine göre değişse de yine de tattığınızda zeytinin tadını vermelidir. Özellikle en iyi zeytinyağı çeşidi olarak gösterilen erken hasat soğuk sıkım zeytinyağlarında zeytinin hem tadını hem de kokusunu kolaylıkla alabilirsiniz. En iyi zeytinyağının bir diğer özelliği ise tadındaki yakıcılıktır. Zeytinyağının boğaz yakan acılığını veren zeytinyağında bulunan zengin besin içeriğidir.

Olgun hasat zeytinyağının faydalarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

en-iyi-zeytinyagi-ozellikleri

En İyi Zeytinyağı Kaç Dizem Olmalıdır?

Zeytinyağı üreticilerinin kullandıkları terimlerden biri olan dizem, zeytinyağının asit derecesini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. 0,1 asit ölçüsü 1 dizeme karşılık gelmektedir. Zeytinyağının dizemi yani asidik değeri ne kadar düşük ise zeytinyağı da o kadar kaliteli ve sağlıklı bir zeytinyağı demektir.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda en iyi zeytinyağı hangisidir, nasıl anlaşılır, özellikleri nelerdir ve kaç dizem olmalıdır sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için en iyi zeytinyağını tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca farklı zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zeytin Hakkında 3 Önemli Bilgi

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *