Lezzetli ve Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Lezzetli ve Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenme denince akıllara ilk gelen besinlerden biri zeytinyağı. Zeytinyağı ile yapılan yemekler, hazırlanan salatalar ve karışımlar sağlıklı bir beslenme listesinin olmazsa olmazları. Ayrıca uzmanlara göre yemek yaparken kullandığımız yağların en sağlıklısı zeytinyağı. Zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki faydaları her geçen gün daha da çok insan tarafından öğreniliyorken zeytinyağı tüketimi de oldukça artmış durumda. Ancak ilgi gören her besin ürününde olduğu gibi zeytinyağında da sağlıksız, kalitesiz ve içerisinde kimyasallar bulunan ürünlere denk gelmek mümkün. Ancak dikkat edeceğiniz bazı detaylar ile lezzetli ve doğal zeytinyağını ayırt edebilirsiniz. Doğal zeytinyağının en önemli özelliği kokusu ve tadıdır. Eğer zeytinyağını kokladığınızda meyvemsi kokular alıyorsanız daha doğrusu zeytin kokusu alıyorsanız doğal bir zeytinyağı tüketiyorsunuz demektir. Aynı şekilde doğal zeytinyağlarının tadı da ayırt etmeniz için yeterli olacaktır. Tattığınız zeytinyağı, boğanızda yakıcı bir his ve tat bırakıyor ise doğal zeytinyağıdır.

Lezzetli ve Doğal Zeytin Nerede Yetişir?

lezzetlivedogalzeytin

Ülkemiz, coğrafi özellikleri ve iklim koşulları açısından kaliteli ve lezzetli zeytin yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Bu zeytinlerden üretilen zeytinyağı ise dünya zeytinyağı üretiminde lezzet ve doğallık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde zeytinyağı üretimi yapılan bölgelerin başında ise Ege bölgesi, Akdeniz bölgesi ve Marmara bölgesinin güney kıyıları gelmektedir. Zeytin denince akıllar ilk gelen şehir ise Ayvalık. Ayvalık bölgesinde çok eski tarihlerden kalan ilkel yağ fabrikalarının bulunduğu biliniyor. İnsanlar yüzyıllardır Ayvalık’ta zeytinyağı üretiyor. Ayvalık’tan sonra ise en lezzetli ve doğal zeytinyağının üretildiği bölge Muğla’ya bağlı Milastır. Milas’ta özellikle Memecik zeytin çeşidinden elde edilen zeytinyağının en doğal ve en kaliteli zeytinyağlarından biri olduğu yapılan testler ile belirlenmiştir. Milas zeytinyağı natürel sızma özellikte yani asit oranı en fazla %0,8 olan en saf zeytinyağı çeşitlerinden biridir. Zeytinlerin olgunlaşma sürecinde sadece yağmur suyu ile beslenmesinden dolayı bilinen en lezzetli zeytinyağları arasında yer almaktadır.  Daha fazla bilgi öğrenmek için; Yeşil Zeytin Neye İyi Gelir?  Çeşitleri Nelerdir?  içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Lezzetli ve Doğal Zeytinyağı Ne Renk Olur?

lezzetlivedogalzeytinyagı

Zeytinyağı üretildiği zeytinin rengine göre sarıdan yeşile kadar farklı tonlarda olabilir. Bu yüzden zeytinyağının rengi, zeytinyağının lezzetini ve doğallığını belirleyen bir özellik olarak gösterilmez. Hatta zeytinyağı tadımlarında zeytinyağının renginin tadan kişiyi etkilememesi için zeytinyağı koyu renkli bardaklarda servis edilir. Ancak zeytinyağının rengine bakarak zeytinin hasat edildiği zaman ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Çünkü erken hasat edilen zeytinler ile olgun hasat edilen zeytinlerin renkleri farklılık göstermektedir. Erken hasat zeytinyağı henüz olgunlaşmamış zeytinlerden elde edildiği için rengi yeşil renkte olur. Daha olgun zeytinlerden üretilen sızma zeytinyağlarının rengi ise altın renginden yeşilin tonlarına kadar farklı renklerde olabilir.

İlginizi çekebilir: Zeytinyağı ve Faydaları

Neden Milas Uyku Vadisi Zeytinyağı?

milasuykuvadisizeytinyagı

Milas uyku vadisi, zeytinyağının anavatanı olan Anadolu’da süregelen zeytin ve zeytinyağı üretimini en doğal ve en lezzetli hali ile sürdürmeyi amaçlıyor. Bodrum’un Milas ilçesinde yemyeşil zeytin ağaçlarının arasında yer alan Milas Uyku Vadisi, lezzeti ve doğallığı testler ile ispatlanmış Milas zeytinyağını geleneksel yöntemlere bağlı kalarak günümüz teknolojisi ile üretiyor. Zeytinyağının çok uzun yıllardır süren yolculuğunu günümüze taşıyor.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda lezzetli ve doğal zeytinyağı nasıl anlaşılır, nerede yetişir, ne renk olur ve neden Milas Uyku Vadisi zeytinyağı sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *