Olgun Hasat Zeytinyağı Faydaları ve Bilinmeyenler

Olgun Hasat Zeytinyağı Faydaları ve Bilinmeyenler

Bilinen tarihi insanlık kadar eski olan ve çok uzun yıllardır sağlıklı ve uzun ömrün reçetesi olarak görülen en önemli meyvelerden biri zeytin. Zeytinden üretilen zeytinyağı da sağlıklı bir yaşam için asırlardır insanlar tarafından tüketilmiş olan oldukça önemli besinlerden biri. Önemini ve değerini tüketilmeye başladığı ilk zamanlardan beri kaybetmeyen zeytinyağı günümüzde hala sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları arasında. Zeytinyağı ile yapılan yemekler, hazırlanan salatalar ya da mezeler sağlıklı beslenme listelerinin hep ilk sırasında yer alıyor. Zeytinyağının faydaları artık günümüzde çoğu kişi tarafından bilinse de farklı zeytinyağı çeşitleri olduğu birçok kişi tarafından bilinmiyor. Zeytinyağı çeşitleri, koku, tat, renk, elde edilme yöntemi hatta hasat zamanına göre farklı gruplara ayrılıyor.

Yazımızda en çok tercih edilen zeytinyağı çeşitlerinden biri olan olgun hasat zeytinyağı hakkında en çok merak edilen sorular hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Olgun Hasat Zeytinyağı Nedir?

olgun-hasat-zeytinyagi

Zeytin ağacının meyvesi olan zeytin, ekim ve kasım aylarında olgunlaşmaya başlar. Mart aylarına doğru ise olgunlaşmasını tamamlayan zeytin en bilindik hali olan siyah renkteki haline ulaşmış olur. Olgun hasat zeytinyağı üretimi için ise mart ayında olgunlaşmasını tamamlayarak siyah rengine ulaşmış zeytinler toplanır. Toplanan olgun hasat zeytinler daha sonrasında diğer zeytinyağı üretimlerinde olduğu gibi aynı aşamalardan geçer. Zeytinler öncelikle yıkanıp temizlenir. Sonrasında ise çekirdekleriyle birlikte kırılıp ezilerek zeytin hamuru elde edilir. Hazırlanan zeytin hamuru yoğurulur ve filtreleme aşamalarından geçirilerek olgun hasat zeytinyağı tüketilmeye hazır hale getirilir.

İlginizi çekebilir: Zeytinyağı ve Faydaları

Olgun Hasat Zeytinyağı Faydaları?

olgun-hasat-zeytinyagi-faydalari

Doğanın bir mucizesi, insanlara sunduğu bir şifa kaynağı olan zeytinyağının insan sağlığı için birçok faydası olduğu biliniyor. Vücudumuzda yer alan her bir sistem için ayrı bir faydası bulunan zeytinyağının faydalarına her geçen gün yeni bir tanesi ekleniyor. Zeytinyağı çeşitlerinden biri olan olgun hasat zeytinyağı da bütün bu faydaları içerisinde barındıran zeytinyağı çeşitlerinden biridir. Olgun hasat zeytinyağının faydalarından bazıları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Zeytinyağı, antioksidan içeriği açısından en zengin besinlerden biridir. Bu zengin içerik sayesinde vücudumuzu temizlemekle görevli en önemli organlardan biri olan karaciğerin sağlıklı ve etkili bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.
  • Zeytinyağı yüksek miktarda kalsiyum içeriğine sahiptir. Kalsiyum kemik yapımının temelini oluşturan en önemli minerallerden biridir. Düzenli zeytinyağı tüketimi ile kemiklerinizi güçlendirebilir, kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz.
  • Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağının en önemli faydalarından biri de sindirim sistemi üzerindeki etkisidir. Günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına ve sindirim sisteminde görülebilecek sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Bütün bu faydalarının yanı sıra olgun hasat zeytinyağının belirli oranda tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu, strese azalttığı bilinen diğer faydalarından bazıları.

Dikkatinizi çekebilir: Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ve Bilinmesi Gerekenler

Olgun Hasat Zeytinyağı Nerede Kullanılır?

olgun-hasat-zeytinyagi-nerede-kullanilir

Her zeytinyağı çeşidinin tadı, kokusu ve aroması farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden kullanım alanları da farklı farklı olabilir. Olgun hasat zeytinyağı diğer zeytinyağı çeşitlerine göre tadı daha hafiftir ve aroması daha yumuşaktır. Erken hasat zeytinyağının aksine yakıcılığı daha azdır. Bu yüzden daha çok zeytinyağlı yemeklerin yapımında kullanılır. Ayrıca zeytinyağı ile kızartma, ızgara ya da fırın yemeği yapmayı düşünüyorsanız olgun hasat zeytinyağı en ideal zeytinyağı olacaktır.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda olgun hasat zeytinyağı hakkında merak edilen sorulardan, olgun hasat zeytinyağı nedir, faydaları nelerdir ve nerede kullanılır sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz olgun hasat zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *