Soğuk Sıkım Zeytinyağı Hakkında En Önemli Bilgiler

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Hakkında En Önemli Bilgiler

Yüzyıllardır insanlar tarafından tüketilen, insan sağlığı için sayısız faydası olan mucizevi meyvelerden biri zeytin ve farklı kullanım şekillerinden biri ise soğuk sıkım zeytinyağı. Günümüzde yapılan araştırmalar bile her geçen zeytin ve zeytinden elde edilen zeytinyağının yeni bir faydasını keşfediyor. Zeytinyağının sağlıklı bir hayat için vazgeçilmez besinlerden biri olması gerektiği artık herkes tarafından biliniyor.

Zeytinyağını hayatınıza dahil etmeye karar verdiğinizde ise bazı bilgileri bilmeniz, damak zevkinize uygun doğru zeytinyağını bulmanıza yardımcı olabilir. Çünkü zeytinyağı, tat, koku veya elde etme yöntemlerine göre çeşitlilik gösterebiliyor. Hatta hasat zamanına ya da farklı özelliklerine göre de zeytinyağı çeşitlerine rastlamak mümkün. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak;

Zeytinyağı çeşitlerinden bazıları bunlardır. Her zeytinyağı çeşidi özelliklerine göre farklı kalite standartlarına sahip olabiliyor.

Yazımızda, faydaları ile tüketimi her geçen gün daha da artan soğuk sıkım zeytinyağı hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. Soğuk sıkım zeytinyağı ne demek, nerelerde kullanılır ve soğuk sıkım zeytinyağı nerelerde kullanılır sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ne Demek?

soguksıkımzeytinyaği

Soğuk sıkım zeytinyağı, en basit anlatımı ile soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağı çeşididir. Zeytinyağı çeşitleri arasından en sağlıklısı soğuk sıkım zeytinyağıdır. Çünkü soğuk sıkım zeytinyağı yöntemi zeytin içerisinde yer alan vitamin, mineral ve yağ asitlerinin en etkili biçimde korunmasını sağlayan bir üretim çeşididir.

Zeytinyağını kalitesini belirleyen en önemli şeylerden biri zeytinin ne zaman hasat edildiğidir. Erken hasat edilen zeytinlerin aside oranı daha düşüktür. Bu da zeytinyağının daha yoğun aromaya daha yoğun bir kokuya sahip olması demektir. Bu yüzden soğuk sıkım zeytinyağlarında genellikle erken hasat edilmiş zeytinler kullanılır. Toplanan erken hasat zeytinleri diğer zeytinyağları üretimi ile benzer aşamalardan geçer. Toplanır, yıkanır, temizlenir ve kırılıp ezilerek zeytin hamuru elde edilir. Elde edilen zeytin hamuru yoğurularak yağı çıkarılır ve filtrelenir. Soğuk sıkım yöntemi ise bu yoğurma işlemi sırasında karşımıza çıkar. Zeytin hamuru yoğurulurken daha fazla yağ çıkması için ısı kullanılır. Bu ısı daha fazla yağ çıkmasını sağlarken bir yanda da zeytin içerisinde bulunan çoğu besin içeriğinin düşmesine neden olmaktadır. Soğuk sıkımda ise bu ısı 27 dereceyi geçmez. Daha az yağ elde edilir ama zeytinin sahip olduğu bütün besin değerleri korunmuş olur. Bu yüzden soğuk sıkım zeytinyağı özellikle erken hasat zeytinleri ile üretildiyse en sağlıklı zeytinyağı olarak geçmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nerelerde Kullanılır?

soğuksıkımzeytinyagı2

Soğuk sıkım zeytinyağı sıcak yemeklerde de soğuk yemeklerde de rahatlıkla kullanabileceğiniz zeytinyağı çeşitlerinden biridir. Ancak soğuk sıkım zeytinyağının özelliğinin, daha sağlıklı olması için belirli bir ısıda üretildiğini unutmamakta fayda var. Eğer soğuk sıkım zeytinyağının sağladığı faydalardan daha etkili bir biçimde yaralanmak istiyorsanız salatlarda ya da soğuk mezelerde kullanmalısınız.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

soguksıkımzeytinyagı4

Soğuk sıkım zeytinyağı genellikle erken hasat zeytinlerden üretildiği için kokusundan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Diğer zeytinyağı çeşitlerine göre daha yoğun ve keskin bir zeytin kokusuna sahiptir. Ayrıca soğuk sıkım zeytinyağı diğer zeytinyağı çeşitlerine göre daha koyu renkli ve daha yoğun aromalıdır.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda soğuk sıkım zeytinyağı hakkında bilmeniz gereken; soğuk sıkım zeytinyağı ne demek, nerelerde kullanılır ve nasıl anlaşılır sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz soğuk sıkım zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *