Yeşil Zeytin Faydaları ve Yeşil Zeytin Nasıl Seçilir?

Yeşil Zeytin Faydaları ve Yeşil Zeytin Nasıl Seçilir?

Çok uzun yıllardır gerek tek başına tüketilerek gerekse yağı çıkarılarak tüketilen zeytinin faydaları artık herkes tarafından bilinmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalar ile zeytinin faydalarına her geçen gün yeni faydalar eklenmektedir. Zeytin çeşitleri ise sahip oldukları farklı özelliklere göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu zeytin çeşitlerinden en çok bilinenler ve tüketilenler ise yeşil zeytin ile siyah zeytindir. Adeta bir şifa deposu olan yeşil zeytinin bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçeriğinde bulunan yüksek E vitamini sayesinde oldukça güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Sahip olduğu yüksek miktarda vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini destekleyerek güçlenmesine yardımcı olur. Sağladığı güçlü bağışıklık sistemi vücudu adeta bir kalkan gibi koruyarak çoğu hastalığı önlemeye yardımcı olur.
  • Göz sağlığını korumak için gün içerisinde belirli besinler tüketilerek gerekli olan vitaminlerin alınması gerekmektedir. Bu besinlerden biri de yeşil zeytindir. İçeriğinde bulunan vitaminler ile zeytin göz sağlığı için havuçtan sonra en iyi gelen besin olarak gösterilmektedir.

Bütün saydığımız faydalarının yanı sıra yeşil zeytinin kan hücrelerini dengelemeye yardımcı olduğu, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Farkı Nedir?

yesil-zeytin-siyah-zeytin-farki

 

Bir ağaç meyvesi olan zeytin kasım ayında olgunlaşmaya başlar ve mart aylarına doğru olgunlaşmasını tamamlar. Olgunlaşmaya başlayan ilk zeytinler yeşil renkte olurlar olgunlaştıkça ise siyah renkli halini almaya başlarlar. Zeytinin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri zeytinin bu olgunlaşma dönemde hasat edilme zamanıdır. Yeni olgunlaşmaya başlayan yeşil zeytinlerin olgunlaşmış zeytinlere göre daha fazla vitamin ve minerallere sahip olduğu bilinmektedir.

Yeşil Zeytinin İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

yesil-zeytin

Günümüzde özellikle kahvaltılarda en çok tüketilen besinlerden biri yeşil zeytindir. Bu yüzden farklı özelliklere ve tatlara sahip birçok yeşil zeytin çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Ancak yeşil zeytin hangi çeşit olursa olsun onun iyi kalitede olduğunu gösteren bazı detaylar vardır. Bunlar;

  • Yeşil zeytin yeni olgunlaşmaya başladığı için sert bir yapıya sahiptir. Yeşil zeytinin dış yapısı ne kadar diri ve sert bir görünüme sahipse bu yeşil zeytinin o kadar kaliteli olduğunu gösterir.
  • İyi ve kaliteli zeytinler parlak renge sahip olurlar. Parlaklığına bakarak iyi bir yeşil zeytin olduğunu anlayabilirsiniz.
  • Yeşil zeytin tam olgunlaşmadığı için yendiği takdirde ağzınızda hafif acımsı bir tat bırakır.

Bütün bu detaylara dikkat ederek görüntüsüne ve tadına bakarak en iyi yeşil zeytini seçebilirsiniz.

Yeşil Zeytin Kaç Kaloridir?

 yesil-zeytin-kalorisi

Yeşil zeytin yağ içeriği oldukça yüksek besinlerden biridir. Bir porsiyon orta büyüklükteki yeşil zeytin ortalama 29.00 kaloridir. İçeriğinde bulunan besin değerleri ise şu şekildedir;

Karbonhidrat: 0.77 g

Protein: 0.26 g

Yağ: 3.06 g

Lif: 0.66g

Kolesterol: 0.00 mg

Sodyum: 311.20 mg

Potasyum: 8.40 mg

Kalsiyum: 10.40 mg

Vitamin A: 78.60 ui

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda yeşil zeytinyağının faydaları nelerdir, yeşil zeytin ve siyah zeytin farkı nedir, yeşil zeytinin iyi olduğu nasıl anlaşılır ve yeşil zeytin kaç kaloridir sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için yeşil zeytin tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek sizin için hazırladığımız yeşil zeytinleri sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytin ve zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yeşil Zeytin Neye İyi Gelir? Çeşitleri Nelerdir?

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *