Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ve Bilinmesi Gerekenler

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ve Bilinmesi Gerekenler

Zeytin, kasım aylarında olgunlaşmaya başlayan ve mart ayında olgunlaşmasını tamamlayan bir meyvedir. Olgunlaşmaya başladığı ilk aylarda yeşil tonlarında olan zeytinler olgunlaştıkça en bilindik rengi olan siyah renge sahip olurlar. Zeytinyağının kalitesini belirleyen etmenlerden biri de bu yeni olgunlaşmaya başlamış ya da olgunlaşmış zeytinlerin hasat edilme dönemleridir. Çünkü zeytinler ve bu zeytinlerden elde edilen zeytinyağları farklı asidik seviyelere sahiptir. Erken dönemde hasat edilen zeytinlerden elde edilen ve erken hasat zeytinyağı olarak adlandırılan zeytinyağı en kaliteli zeytinyağlarındandır. Çünkü erken hasat zeytinyağının asit oranı daha düşük olduğu gibi tadı daha yoğun ve aroması ve kokusu daha baskındır.

yüksekpolifenollüzeytinyagı1

Erken hasat zeytinyağının bir diğer önemli özelliği ise sahip olduğu yüksek polifenol içeriğidir. Polifenol bitkilerde doğal içerik olarak bulunan ve bitkiye yeşil rengini veren kimyasal bir bileşkendir. İnsan sağlığı için faydalı olduğu bilinen meyvelerin, sebzelerin, kuruyemişlerin hatta baharatların içinde bile polifenol bulunmaktadır. Yapısal olarak yüksek miktarda antioksidan içeren polifenol insan sağlığı için şifa veren oldukça değerli bir bileşiktir. Gün içerisinde yeterli miktarda ve düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur. Bu yüzden yüksek polifenollü zeytinyağı da insan sağlığı için oldukça kıymetli bir besindir.

Yazımızın devamında en çok merak edilen sorulardan olan yüksek polifenollü ne işe yarar ve yüksek polifenollü zeytinyağı nasıl anlaşılır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  3 Adımda Erken Hasat Zeytinyağı ve Faydaları

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Ne İşe Yarar?

yüksekpolifenollüzeytinyagı3

İçerdiği yüksek polifenol bileşeni ile bilinen zeytinyağının en bilinen polifenol bileşeni “ oleuropein’dir. Bu bileşen serbest radikaller olarak bilinen ve insan vücudunda ki sağlıklı hücrelere zarar veren maddeleri yok etmekte en etkili bileşenlerden biridir. Bu yüzden insan sağlığı ve bağışıklık sistemi için adeta mucizeler yaratan bir bileşende diyebiliriz. Ayrıca antioksidan ve antienflamatuar özelliği ile bilinen Oleuropein bileşeni sadece zeytinyağı içerisinde bulunur. Zeytinden zeytinyağı elde edilirken uygulanan yöntemler esnasında açığa çıkar.

Yüksek polifenollü zeytinyağının ise insan vücudunda yarattığı etkileri şöyle sıralayabiliriz;

  • Polifenoller insan vücuduna girdikleri andan itibaren antioksidan özellikleri devreye girer. Böylece vücut içerisinde bulunan serbest radikalleri kendisine bağlayarak etkisiz hale getirmeye başlar. Bu da bağışıklık sistemi başta olmak üzere, sindirim sistemi, sinir sistemi gibi önemli sistemlerimizin güçlenmesini sağlar. Vücudumuza ait sistemler ne kadar güçlü olursa hastalık riskleri o kadar azalır ve sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.
  • Polifenollerin en önemli özelliklerden bir diğeri ise kansere karşı yüksek koruma sağlaması. Yüksek polifenollü zeytinyağı vücudumuzda meydana gelebilecek kontrolsüz bölünmeyi kontrol altına almaya yardımcı olur. Böylece sağlığımızı koruyarak kanser riskini en aza indirmemizi sağlar.

Bu maddeler yüksek polifenollü zeytinyağının insan sağlığı için işe yaradığı durumlardan sadece birkaçı. Yüksek polifenollü zeytinyağının kolestrolü dengelemek, doku iltihabını önlemek ya da hücre duvarlarını güçlendirmek gibi bilinen birçok faydası daha bulunuyor. Soğuk Sıkım Zeytinyağı Hakkında En Önemli Bilgiler içeriğimizi okuyarak daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

yüksekpolifenollüzeytinyagı2

Zeytinyağı içerisindeki polifenol yoğunluğu laboratuvar ortamında tam olarak ölçülebilmektedir.  Ancak evinize alacağınız zeytinyağında bu işlemi gerçekleştiremeyeceğiniz için bazı detaylara dikkat ederek polifenol yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer zeytinyağının tadına baktığınızda dilinizin etrafında acılık ve boğazınızda yanma hissediyorsanız muhtemelen yüksek polifenollü bir zeytinyağı tadıyorsunuz demektir.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda yüksek polifenollü zeytinyağı hakkında yüksek polifenollü zeytinyağı ne işe yarar, nasıl anlaşılır ve sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için yüksek polifenollü zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *