Zeytin Hakkında 3 Önemli Bilgi

Zeytin Hakkında 3 Önemli Bilgi

Geçmişi günümüzden neredeyse 10.000 yıl öncesine dayanan zeytin, birçok kültürde ve inanışta oldukça önemli bir yere sahip meyvelerden biridir. Tarihi neredeyse insanlık kadar eski olan zeytin insanlığın bilinen ilk adımlarında hep hikayelerin içerisinde kendisine yer bulabilmiştir. Zeytinin sadece kendisi değil, dalları, ağacı ve yaprakları da farklı anlamlar ile farklı kültür ve inanışlarda karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde hala bazı coğrafyalarda ve kültürlerde zeytin kutsal sayılmaktadır.

Zeytin, taşıdığı anlamlar ile her zaman merak konusu olmuştur. Bu yüzden zeytin ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. İnsan sağlığı için bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Yazımızda zeytin hakkında az bilinen ama oldukça önemli 3 bilgi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Zeytin Ne Zaman Toplanır?

zeytin-nasil-toplanir

Zeytinin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biri zeytinin ne zaman toplandığı yani ne zaman hasat edildiği. Zeytinin doğru zamanda ve doğru yöntemler ile hasat edilmesi, elde edilen zeytinin ve o zeytinden üretilecek zeytinyağının tadını, kokusunu, miktarını kısacası bütün özelliklerini etkilemektedir. Zeytinler genellikle sofralık veya yağlık olarak düşünülür ve hasat zamanları buna göre belirlenir. Sofralık olarak kahvaltıların vazgeçilmezi olan çizme ve kırma yeşil zeytin, zeytinin yeni olgunlaşmaya başladığı ekim ve kasım aylarında toplanır. Olgunlaşmasını tamamlamış sofralık siyah zeytinler ise bölgeye ve mevsime göre değişkenlik gösterebilmektedir. Hasat edilebilmesi için zeytinin hem kabuğunu hem de etinin kararması ve zeytinin irileşmesi beklenir. Bu dönem genellikle Kasım – Aralık aylarına denk gelmektedir.

Zeytin Nasıl Tatlandırılır?

zeytin-nasil-tatlandirilir

Satın alacağınız yeşil zeytin veya siyah zeytin ile sizde evde kendi zeytininizi kurarak, zeytin tatlandırması yapabilirsiniz. Ancak öncelikle bilmeniz gereken her iki zeytin çeşidinin de farklı tatlandırma yönteminin olduğu. Daha detaylı anlatacak olursak;

Yeşil Zeytin

Yeşil zeytini, kırma, çizme ya da bir bütün olarak tatlandırabilirsiniz. Çizme olarak tatlandırmak istiyorsanız zeytini en az iki üç yerinden çizmeniz gerekiyor. Eğer kırma yapmak istiyorsanız zeytinleri çekirdekleriyle birlikte kırmalınız. Bütün olarak yapmak istiyorsanız ise sadece kavanozun içine bütün olarak atmanız yeterli. Zeytinler hazırlanıp kavanoza alındıktan sonra üstüne alabildiği kadar tuzlu su eklenir. Ardından zeytin miktarına göre üstüne kaya tuzu eklenir ve beklemeye bırakılır.

Yeşil zeytinin neye iyi geldiğini ve çeşitlerini öğrenmek için tıklayınız: Yeşil Zeytin Neye İyi Gelir? Çeşitleri Nelerdir?

Siyah Zeytin

Siyah zeytini tatlandırmak yeşil zeytine göre daha kolaydır. Çünkü çizme, kırma gibi işlemler gerektirmez. Ayrıca siyah zeytin tatlandırırken su eklemenizde gerekmiyor. Zeytinlerinizi tercihen 5 litrelik su bidonunu dolduracak şekilde hazırlayın. Sonrasında ise üstüne üzerine br çay bardağı sirke ve 1 çay bardağı kaya tuzu ekleyin. Bidonun ağzını kapatıp biraz salladıktan sonra beklemeye bırakın.

Bütün bu işlemler sonrasında tatlandırdığınız zeytinler tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Zeytin Neden Kararır?

zeytin-neden-kararir

Zeytin ağacının bir meyvesi olan zeytin, olgunlaşmaya başladığı andan itibaren çeşitli renk geçişleri yaşar. Yani olgunlaştıkça renk değiştirir. Olgunlaşma dönemlerine göre zeytin öncelikle yemyeşil renktedir ve oldukça sert bir yapıdadır. Sonrasında ise yavaş yavaş limon sarısına dönmeye başlar. Bu rengi alan zeytin artık yeşil zeytin yapmak için olgunlaşmış demektir. Hatta erken hasat zeytinyağı da bu zeytinlerden üretilmektedir. Olgunlaşmaya devam eden zeytin zamanla öncelikle kabuğundan siyah renge dönmeye başlar. Zamanla kesilip bakılan zeytinin içinin de kararmaya başladığı görülür. Siyahlığı artık içine de işleyen zeytin tam olarak olgunlaşmış zeytin olarak kabul edilir.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda zeytin hakkında 3 önemli bilgiyi içeren zeytin ne zaman toplanır, nasıl tatlandırılır ve neden kararır sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytin tüketmek istiyorsanız, sizin için özenle seçilmiş zeytin çeşitlerini sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytin ve zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *