Zeytinyağı Sabunu ve Kullanım Alanları

Zeytinyağı Sabunu ve Kullanım Alanları

Zeytinyağının bütün faydalarını içerisinde barındıran zeytinyağı sabunu her geçen gün daha da çok insan tarafından kullanılmaya başladı. Bunun en önemli nedenlerinden biri de uzun yıllardır sayısız faydası olduğu bilinen zeytinyağının sabun olarak kullanıldığında da sağladığı faydalar. Özellikle düzenli kullanımda saç ve cilt için birçok faydası olduğu biliniyor. Kozmetik sektöründe kullanılan cilt bakım ürünlerinin her ne kadar faydalı olsa da içerinde bulunan kimyasalların uzun sürede insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olabileceği artık herkes tarafından biliniyor. Bu yüzden çoğu insan doğal ve bitkisel olana dönmeye başladı bile. Zeytinyağı sabunun sahip olduğu birçok faydasının yanı sıra son zamanlarda bu çok tercih edilmesinin bir diğer nedeni de bu doğala geri dönüş. Çünkü zeytinyağı sabunu, içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller ve yağ asitleri ile en önemli bitkisel nemlendiricilerden biri.

Yazımızda zeytinyağı sabunu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı sağlayacak, zeytinyağı sabunu ne renk olmalı, yüze nasıl uygulanır ve cilde faydaları nelerdir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Zeytinyağı Sabunu Ne Renk Olmalı?

zeytinyağısabunu1

Saf ve temiz içeriğe sahip zeytinyağı sabunu araştırdığınız takdir de üzerinde 100’de 100 doğal, tamamen organik gibi ifadeler olan zeytinyağı sabunları ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu ifadeler bazen doğru olamayabiliyor. Ancak bazı detaylara dikkat ederek gerçek zeytinyağı sabununu ayırt edebilirsiniz. Bu özelliklerden en önemlisi ise rengidir. Gerçek zeytinyağı sabunun rengi kremden yeşile dönük bir renge sahip olur. Bunun nedeni sabun olabilmesi için içerisine katılan krem renkteki madde ile zeytinyağının kendine has yeşil renginin bir araya gelmesidir. Çok koyu renkteki ya da tamamen krem veya yeşil renkteki sabunlar içerisinde kimyasal barındırıyor olabilir.

İlginizi çekebilir:  Saf Zeytinyağı Sabunu Hakkında 3 Şey!

Zeytinyağı Sabunu Yüze Nasıl Uygulanır?

zeytinyağısabunu2

Zeytinyağı sabununun yüzünüz için bütün faydalarından yararlanabilmek için doğru şekilde uygulamanız gerekiyor. Ayrıca zeytinyağı sabununu günlük cilt bakım rutininize de eklemeniz gerekiyor. Uygulaması ise oldukça basit; zeytinyağlı sabunu elinize alın ve bir miktar su ile elinizde güzelce köpürtün. Köpüren sabunu tüm yüzünüze hafif masaj yaparak dağıtın. Yapacağınız hafif masaj kan dolaşımınızın da hızlanmasını sağlayarak sabunun daha etkili olmasını sağlayacaktır. Yaklaşık 2 veya 3 dakika kadar masaj yaptıktan sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyin. Soğuk su veya aşırı sıcak su kullanımı sabun ile derinlemesine temizlediğiniz yüzünüzün tahriş olmasına neden olabilir. Ayrıca cilt tipinize göre zeytinyağı sabununun yüzünüzde kalma süresini kısaltabilir veya uzatabilirsiniz.

Zeytinyağı Sabunu Cilde Faydaları Nelerdir?

zeytinyağısabunu3

Zeytinyağı sabunu zeytin ve zeytin yağının sağladığı bütün faydaları zengin içeriği ile içerisinde barındırmaktadır. Zeytinyağı sabununun bilinen faydaları ise şunlardır;

  • Zeytinyağı içerisinde bulunan vitaminler ve asitler sayesinde cilt hücrelerini onarmaya yardımcı olur. Böylece sivilce oluşumu engeller veya var olan sivilceleri yok etmeye yardımcı olur.
  • Doğal içeriği sayesinde bütün cilt tipleri için uygundur. Özellikle kimyasal içerik barındıran cilt bakım ürünlerini kullanamayan hassas ciltler için. Zengin besin içeriği sayesinde hassas ciltlerin en büyük sorunu olan kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur.
  • Cildi besleyen, onaran ve nemlendiren en önemli vitaminlerden biri E vitaminidir. Zeytinyağı sabunu ise tam anlamıyla bir E vitamini deposudur. Bu yüzden yüzünüz için kusursuz bir nemlendiricidir.

Bu faydalar zeytinyağı sabunun faydalarından sadece birkaçı. Zeytinyağı sabunu cilt kuruluğu, siyah nokta ve akne oluşumu, yaşlanma etkileri gibi daha birçok probleme iyi gelmektedir.  

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda saf zeytinyağı sabunu ve kullanım alanlarının yanı sıra zeytinyağı sabunu ne renk olmalı, yüze nasıl uygulanır ve cilde faydaları nelerdir sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir cilt için zeytinyağı sabunu kullanmak istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz zeytinyağı sabununu sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı sabunun yanı sıra zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *