ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ NASIL YAPILIR? ÜRETİM AŞAMALARI NELERDİR?

ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ NASIL YAPILIR? ÜRETİM AŞAMALARI NELERDİR?

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi kullanılarak hiçbir kimyasal işleme maruz bırakılmadan sadece doğal yollar ile elde edilen yeşilimsi-sarımtırak renkte olan bir besindir. Zeytinyağı doğal olması sebebi ile en çok tercih edilen yağlar arasında yerini alır. Hemen hemen her yemeğe konan zeytinyağı, konduğu yemeğe hem tat verir hem de içeriğinin zenginliği ile doğal bir antioksidan kaynağı oluşturur. Antioksidan kaynağı olması sayesinde vücudumuza oldukça faydalı bir besin olarak karşımıza çıkar. Ayrıca zeytinyağı içerisinde yüksek miktarda vitaminler ve mineraller barındırır. E, A, D ve K vitaminleri başta olmak üzere kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum ve bakır gibi vücut için yararlı birçok mineralin de kaynağını oluşturur.

Zeytinyağının faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Zeytinyağı, yemeklerde kullanılmasının yanı sıra antik çağlardan bu yana farklı amaçlar için de pek çok yerde sıklıkla kullanılmıştır. Zeytinyağı temizlenmek, şifa bulmak, ahşap cilalamak ve aydınlatmak gibi pek yerde kullanılmıştır. Zaman içerisinde zeytinyağının kullanım amacında bazı farklılıklar olsa da üretim yönteminin temel aşamaları eskiden bu zamana pek değişmemiştir. Bu değişmeyen zeytinyağı yapım aşamaları; ezme-kırma, yoğurma ve ayrıştırma olarak sıralamak mümkündür.

Zeytinyağının kaliteli olması oldukça önemli bir noktadır. Zeytinyağının kalitesini belirleyen pek çok faktör mevcuttur.  Bu faktörler içerisinde; zeytin ağacının yetiştirilmesinden, zeytinin toplanış şekline, zeytin ağacının yetiştirildiği toprağın mineral bakımından zenginliğine kadar pek uzanan yolculuk vardır. Kaliteli zeytinyağının elde edilebilmesi için zeytinin olgunluk derecesi ve zeytinin toplandıktan sonraki bekleme süresi de önemlidir. Peki, bu denli yararlı ve önemli bir besin olan zeytinyağı üretimi nasıl yapılır? Zeytinyağı üretimi aşamaları nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarını sizler için aşağıda vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Zeytinyağı Üretiminde Zeytin Hasadı

zeytin-hasadi

Zeytinyağı üretiminde her aşama çok önemlidir ve özenle, dikkatle yapılması gerekir. Zeytinin hasadından sıkımına kadar her aşamada üreticiler en iyi verimi alabilmek ve en kaliteli zeytinyağlarını elde edebilmek için çok uğraşırlar. Zeytinyağını elde edebilmek için pek aşama mevcuttur bunlardan ilk adım; zeytin hasadıdır. Hasat zamanı geldiğinde üreticiler işe koyulur ve zeytin hasadı için üreticiler ilk olarak motorlu bir araçla, zeytin ağacının dalını şiddetlice sallarlar ve zeytinleri yere düşürmeye çalışırlar. Zeytinlerin bir kısmı yere serilen örtülerin üzerine dökülür. Kalan zeytinlerin bir kısmı ise uzun sırıklarla dallar dövülerek dökülmeye çalışılır. Ancak ağaçta yine zeytinler kalır ve son kalan zeytinler de zeytin tarakları ile ağaçtan toplanır.

Üreticiler, en kaliteli zeytinyağı elde etmek için zeytinleri elle toplayarak yani saatte en fazla 9-10 kilogram zeytinin birikmesine göz yumarak çalışırlar. Çünkü meyve sağlam olduğunda en kaliteli yağlar elde edilecektir. Örneğin, sırıkla vurularak indirilen zeytinlerin bozulma süreci daha hızlı ilerleyecektir ve yağ kalitesi düşecektir.

Sırıkla, elle, motorlu araçlarla ve zeytin tarakları ile toplanan tüm zeytinler yağları çıkarılmak üzere belirli yerlere götürülür. Belirli yerlere götürme işlemi mümkün olduğunda kısa sürede gerçekleşmelidir. Üreticiler zeytin hasadı bittikten sonra çok hızlı hareket ederler çünkü zeytin bekletilirse fermante olur, fermante olursa da zeytinyağının kalitesini düşürür. Bu nokta da zeytinyağının kalitesi açısında önemlidir. Hasat gerçekleştikten hemen sonra üreticiler en hızlı şekilde hareket ederek en yakın belirli fabrikaya giderler.

Buradan sizler için özenle hazırladığımız Naturel Domat Cinsi Salamura Zeytin’e ulaşabilirsiniz.

Yabancı Maddelerin Ayıklanması ve Yıkama

zeytinyagi-üretiminde-yabanci-madde-ayiklama

Zeytin hasadı gerçekleşti, bu işlem sona erdi ancak toplanan zeytinin belli bir kısmı yaprak ve diğer yabancı maddelerden oluşmakta. Tam da burada zeytinin içerisinde yer alan yabancı maddelerin ayıklanması gerekir. Aksi halde yabancı maddeler sıkım aşamasına karışır ve zeytinyağının tadı, rengi yani kalitesi olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle fabrikaya gelen zeytinler yapraklarından ve yabancı maddelerden ayıklanır. Ayıklanan zeytinler başka bir bölümde yıkanır. Böylece zeytinin üzerinde birikmiş olabilecek toz ya da ilaç kalıntıları temizlenmiş olur.

Ayıklanma ve yıkama işlemleri gerçekleşen zeytinyağı, temizlenmiş bir şekilde sıkım aşamasına geçirilir. Bu aşamada çok az da olsa zeytin yapraklarının sıkıma karışması normal bir durumdur. Hatta az oranda karışan zeytin yaprakları, zeytinyağına hoş bir koku verir. Ancak zeytin yapraklarının karışma oranının çok olması durumunda, yani ayıklama işleminin yapılmaması durumunda zeytinyağı acı bir tat alır ve rengi oldukça koyu bir hale dönüşür.

Zeytini Kırma-Ezme

zeytini-kirma

Bir önceki adımda yabancı maddeleri ayıklama ve yıkama işlemi vardır. Bu işlemler sona erdikten sonra zeytini kırma – ezme işlemine geçilir.

Yabancı maddelerden tamamen arındırılan ve yıkanarak temizlenen zeytin, kırıcı bölüme alınır. Zeytin, bu bölümde çekirdeği ile birlikte kırılıp ezilerek hamur şekline getirilir. Hamur haline getirmedeki amaç, zeytinin içerisindeki yağın kolaylıkla çıkmasını sağlamaktır. Bu işlemden sonraki işlem ise zeytini yoğurma işlemidir.

Zeytini Yoğurma

zeytinyagi-üretiminde-zeytini-yogurma

Zeytinlerin yıkama ve ayıklama işlemi bittikten sonra preslenerek öğütülür ve zeytinler hamur haline getirilir. Bu işlemden sonra, sonra zeytinlerden ayrılan yağ taneciklerinin toplanmasını ve ayrılmasını kolaylaştırmak için malaksasyon adı verilen “yoğurma” işleminden geçirilir. Zeytini yoğurma işlemi yaklaşık olarak 20 dakika ile 40 dakika arasında gerçekleştirilir. Bu işlem ne kadar uzun sürerse zeytinyağın aroması o kadar yoğun ve aromatik olur.

Yoğurma işlemi eskiden üzeri açık kazanlarda yapılırdı ve yoğurma işlem uzadıkça hava ile yağın temas etme süresi artar ve yağda insan sağlığını olumsuz etkileyen serbest radikallerin oluşumu artar. Yoğurma işlemi, şimdilerde gelişen teknoloji yardımı ile zararsız gazlarla doldurulmuş kapalı kazanlarda gerçekleşir ve hava ile teması engellenmiş olur.

Ayrıştırma İşlemi

zeytin-ayriştirma

Bir sonraki işlem ise ayrıştırma işlemidir. Yoğurma işlemi sona erdikten sonra zeytin hamuru, hamur pompası aracılığı ile dekantör adı verilen bölüme gönderilir. Dekantör, aslında koni şeklinde yatay  basit bir silindirik sistemdir. Bu sistem sayesinde yağ ve karasu aynı zamanda prina adı verilen zeytinin atığından ayrılır.  Prina, zeytinin posası olduğu için atık olarak isimlendirilir. Ancak sadece bir atık değil yakıt olarak da değerlendirilebilen en bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Zeytin hamuru, yatay düzlemde dönerken prina adı verilen atıklar dışarı gönderilerek atılır. Zeytinin karasuyu ve yağ ise santrifüj adı verilen bölüme aktarılır. Ve bir sonraki adıma geçilir.

Santrifüjleme

zeytinyagi-santrifüjleme

Zeytini yoğurma işleminden sonraki işlem ise santrifüjleme işlemidir. Diğer tüm işlemlerden geçmiş öğütülmüş zeytinler santrifüj makinesine alınır. Ve santrifüjleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Santrifüj makinesinin hızla dönen silindirleri vardır. Bu silindirler sayesinde suyu ve zeytinyağını zeytinin posasından ayırma sağlanır. Ve ayrılma sonucunda bir karışım elde edilir. Bu zeytinyağı-su karışımına zeytin posası yağı denilmektedir. Bu karışımdan suyun buharlaştırılarak zeytinyağından ayrılması ile zeytinyağı elde edilmiş olur.

Filtreleme

zeytinyagi-nasil-filtrelenir

Filtreleme aşamasına kadar pek çok aşamadan geçen zeytin, kaliteli zeytinyağı olma yolunda. Zeytinin hasat, ayıklama yıkama, kırma, ezme, yoğurma, ayrıştırma, santrifüjleme işlemleri tamamlandıktan sonra zeytinyağı filtrelenir. Filtreleme aşamasında amaç, zeytinyağının elde edilme aşamalarında biriken hiçbir tortu ya da zeytin parçasının kalmaması içindir. Şişeleme işleminden önce zeytinyağı pamuk filtrelerden geçirilerek filtrelenir. Böylece zeytinyağının içerisinde bulunan tüm yabancı parçacıklar süzülür. Bu işlem sonucunda zeytinyağı bulanık görünümden uzaklaşarak berrak bir görünüm kazanır.

Zeytinyağı Üretiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

zeytinyagi-üretiminde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Zeytinyağı doğal olması sebebiyle çok tüketilen bir besindir. Ancak doğal olması kaliteli olduğu anlamına gelmemektedir. Zeytinyağı üretiminde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. İlk önemli faktör olarak zeytinin hasat zamanını belirlemektir. Bu aşama oldukça önemlidir. Zeytinin hasat etme zamanı geç ya da erken olmamalıdır. Zeytinin hasat zamanı belirlenirken, olgunluk indeksi dikkate alınmalı ve bu indekse göre hasat başlamalıdır.

Zeytin hasadı başlamadan önce de yapılması gerekenler vardır.  Örneğin, tüm hasat aletlerinin yıkanması ve iyice temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, toprağa değmiş zeytinler toplanmamalıdır. Çünkü bu zeytinler hem hijyen konusunda hem de kalite konusunda verim sağlamazlar.

Zeytinyağı üretiminde yüksek kaliteli yağlar için en ideal toplama yöntemi elle hasattır. Bunun dışında zeytin toplanırken yabancı maddelerden ve yapraklardan arındırılarak kasalara konulmalıdır. Zeytinler kasalama işleminin sonrasında, bekletilmeden belirli yerlere götürülmesi en önemli aşamadır.

Konuyla ilgili başka bir yazımızı da tıklayarak okuyabilirsiniz: Lezzetli ve Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağı Elde Edildikten Sonra Ne Yapılır?

zeytinyagi

Zeytinyağı üretiminde gerçekleşen bazı aşamalar vardır. Bu aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür; zeytin hasadı, zeytin dal ve yapraklarını yabancı maddelerden ayıklanma, yıkama, zeytini kırma – ezme, zeytini yoğurma, ayrıştırma, santrifüjleme ve son adım filtreleme. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra zeytinyağı elde edilmiş olur. Peki, zeytinyağı elde edildikten sonra ne yapılır? Bu doruya gelecek olursak, şöyle söyleyebiliriz; elde edilen zeytinyağları belirli kaplara konularak ambalajı yapılır. Ancak bu nokta önemlidir. Ambalajın temiz olduğundan emin olmalı ve uygunsa yağı içerisine koymalısınız.

Sonrasında ambalajı yapılan zeytinyağları satışa sunulur. Satın alınan zeytinyağını muhafaza etmek önemlidir. Evde tüketirken ısı, ışık ve oksijene maruz bırakmamaya özen göstermeli ve zeytinyağını iyi muhafaza etmelisiniz. Zeytinyağını uygun koşullar altında muhafaza ettiğiniz takdirde ambalajında belirtilen son kullanım tarihine kadar güvenle tüketmeniz mümkündür.

Zeytinyağının kalitesine, saklama şartlarına göre dayanma süresi değişiklik göstermektedir.

Ancak ortalama bir zeytinyağının dayanma süresi 2 ay olarak kanıtlanmıştır. Bu sürenin üzerine çıkıldığında zeytinyağında çeşitli fermantasyonlar meydana gelebilir ve içinde bulunan mineral ve yararlı vitaminler zamanla azalır ve etkisini kaybeder. Zeytinyağının saklama koşulları da zeytinyağının dayanıklılık süresinde büyük bir önem taşır. Örneğin; teneke veya cam kutularda saklanan zeytinyağlarının dayanıklılık süresi daha uzunken, plastik şişelerde saklanan zeytinyağlarının bozulma süresi daha kısadır. Yani zeytinyağı üretiminde hasat zamanından saklama aşamasına kadar her aşama büyük önem taşır, demek mümkündür. Kaliteli zeytinyağı üretimi için her aşama özenle yapılmalıdır.

Eğer zeytinyağı saklama aşamasını başarılı şekilde yapamadığınızı düşünüyorsunuz ve zeytinyağınızın bozulduğundan şüphe duyuyorsunuz. Bunu anlamak için koklamak yapılabilecek ilk adımdır. Kokladığınız anda yağınız pastel boyaya ya da yağlı boyaya benzer bir koku yayıyorsa bu zeytinyağının bozuk olma ihtimali son derece yüksektir. Burnunuza gelen bu boya kokuları zeytinyağının bayat olduğunu göstermektedir. Bozulmamış zeytinyağını kokladığınız zaman burnunuza meyvemsi bir zeytin koku gelmesi gerekir eğer bu meyvemsi zeytin kokusu yok ise yağınız bozuk olabilir. Yani bozuk zeytinyağı kendisini kokusundan ele verir demek mümkündür.

Bu yazımızda Milas Uyku Vadisi olarak sizler için zeytinyağı üretimi nasıl yapılır, zeytinyağı üretimi aşamaları nelerdir? soruları başta olmak üzere bazı soruları yanıtladık ve zeytinyağı üretimi hakkında pek çok önemli bilgiler verdik. Yağın kaliteli olması için neler yapılmalı, hangi adımlar takip edilmeli, zeytin hasadı zamanı nelere dikkat edilmeli ve hasat nasıl gerçekleşmeli? Tüm bu konularda sizlere açıklamalar yaparak en kaliteli yağı elde edebilmeniz için bu yazıyı hazırladık. Ayrıca zeytinyağı üretiminde gerçekleştirilen tüm aşamaları sizlere sunarak aşamaları teker teker açıkladık ve sizlere sunduk. Ayrıca sizler için üretim aşamalarından özenle geçen Erken Hasat Soğuk Sıkım 250 ml Milas Uyku Vadisi Sızma İksir Zeytinyağı’na ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

 

İlginiz çekebilir: Olgun Hasat Zeytinyağı Faydaları ve Bilinmeyenler

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *