Zeytinyağı ve Faydaları

Zeytinyağı ve Faydaları

Zeytin meyvesinin çeşitli işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen zeytinyağı, insan sağlığı için en faydalı besinlerden biridir. Antioksidan, vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından oldukça zengin olan zeytinyağının bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Hatta yapılan araştırmalar sonucunda her geçen yeni bir faydası daha keşfedilmektedir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni ya da sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak istiyorsanız hayatınıza mutlaka zeytinyağını dahil etmeniz gerekiyor. Çünkü zeytinyağı sağladığı faydalar ile adeta sağlıklı bir hayata sahip olmanın anahtarı diyebiliriz.

Peki nedir zengin besin içeriğine sahip olan Zeytinyağının faydaları nelerdir? Nelere iyi gelir, hangi besin değerlerine sahiptir? Yazımızda zeytinyağının faydalarını başlıklar altında detaylı bir şekilde sizin için hazırladık.

1) Zeytinyağının Faydaları

zeytinyagınınfaydaları1

Sağlık söz konusu olunca adeta mucizevi bir şifa deposu olarak görülen zeytinyağının insan sağlığı için bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Her mevsim ya da hemen hemen her yemekle tüketilen zeytinyağını sizde hayatınıza dahil ederek bütün bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Sıvı altın olarak da bilinen zeytinyağının bilinen bazı faydaları ise şunlardır;

 • Vücudumuzu temizlemekle görevli organlarımızdan biri karaciğerdir. Zeytinyağı ise zengin antioksidan besin içeriği sayesinde karaciğeri temizleyerek daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Zeytinyağı içerisinde bulunan antioksidanların aslında birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan birisi de sindirim sistemi üzerindeki etkisidir. Bağırsakların çalışmasına ve zararlı bakterilerden arınmasına yardımcı olur. Ayrıca düzensiz bağırsak hareketlerinin de düzene girmesini sağlar. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir kaşık zeytinyağı bütün sindirim sistemi sorunlarınızın çözülmesine yardımcı olacaktır.
  • Zeytinyağı içerisinde bulunan bir diğer faydalı besin içeriği ise sahip olduğu yağ asitleri. Bu sağlıklı yağ asitleri metabolizmayı hızlandırarak hem sağlıklı bir şekilde beslenmenizi hem de ihtiyacınız olan enerjisi almanızı sağlar. Böylece kilo almadan hatta kilonuzu koruyarak sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Zeytinin Tarihi

2) Zeytinyağının Saça Faydaları

zeytinyagınınsacafaydaları

Zeytinyağı, saç bakımı söz konusu olduğunda kullanabileceğiniz en doğal ve en etkili saç bakım ürünlerinden biridir. İçerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve yağ asitleri sayesinde çok uzun yıllardır saç bakımı için hep önemli bir yere sahip olmuştur. Zeytinyağının saç sağlığı için faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Zeytinyağının içeriğinde yer alan antioksidan ile özellikle E ve A vitamini saçları besleyip, güçlendirmekte oldukça etkilidir. Eğer saçlarınızın çeşitli nedenlerden dolayı yıprandığını, güçsüzleştiğini düşünüyorsanız saçınıza eski sağlığını kazandırmak için zeytinyağı uygulayabilirsiniz.
 • Zeytinyağının saçlar için önemli bir diğer özelliği ise zengin içeriği sayesinde sadece saçları değil saç derisini de besleyebilmesidir. Saç derinize zeytinyağı ile hafif masaj yaptığınız takdirde saç derisindeki kan dolaşımı hızlanır ve saç derisi ile ilgili yaşadığınız birçok problemi çözmenize yardımcı olur.
 • Saçlarınınız sürekli kırılıyorsa ve saçlarınızı düzenli olarak kestirmek zorunda kalıyorsanız zeytinyağının faydalarından yararlanabilirsiniz. Zeytinyağı içerisinde yer alan vitaminler saçlarınızı onarmaya ve kırıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.

Zeytinyağının bütün bu faydalarından yararlanabilmek ister zeytinyağını düzenli aralıklar ise saçınıza uygulamak yeterli olacaktır.

3) Zeytinyağı Besin Değerleri

zeytinyagıbesindegerleri

Diyet yapanların ya da sağlıklı bir hayat için zeytinyağı tüketenlerin en çok merak ettiği konuların başında zeytinyağının kaç kalori olduğu ve hangi besin değerlerine sahip olduğu. 100 gram zeytinyağı üzerinden besin değerlerine bakacak olursak; yaklaşık 884 kalori gelmektedir. Ayrıca 100 gram zeytinyağında yer alan besin değerleri şunlardır;

 • Toplam yağ: 100 g
 • Kalsiyum: 1 mg
 • Demir: 0,56 mg
 • Potasyum: 1 mg
 • Sodyum: 2 mg
 • E Vitamini (alfa-tokoferol): 14.35 mg
 • K Vitamini (filokinon): 60.2 µg
 • Yağ asitleri, toplam doymuş: 13.81 g
 • Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 72.96 g
 • Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 10.52 g
 • Kolesterol: 0 mg

Zeytinyağı tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ne kadar besleyici olursa olsun sahip olduğu kalorinin es geçilmemesidir. Yüksek kalori içeriğine sahip olan zeytinyağı dikkatli tüketilmelidir.

Dikkatinizi çekebilir: 3 Adımda Erken Hasat Zeytinyağı ve Faydaları

4) Zeytinyağının Cilde Faydaları

zeytinyagınıncildefaydaları

Zeytinyağı cildin ihtiyaç duyduğu tüm faydalı yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini ve antioksidan etkiye sahiptir. Bu zengin içeriği sayesinde cilde zarar veren kimyasalların aksine oldukça etkili ve sağlıklı bir cilt bakımı gerçekleştirmenizi sağlar. Peki zeytinyağı cilde hangi faydaları sağlar;

 • İçeriğinde yer alan yağ asitleri sayesinde cildi yoğun bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olur. Böylece cildin yağ dengesini koruyarak birçok cilt problemini önler.
 • Zeytinyağı içeriğinde yer alan E vitamini sayesinde cildi yenileme etkisine sahiptir. Böylece güneş lekelerinin giderilmesini sağlar ve bulunan renk eşitsizliklerini dengeler.
 • Antioksidan etkiye sahip zeytinyağı aynı zamanda anti-inflamatuar özelliği sayesinde sivilcelerin oluşmasını engeller. Ayrıca oluşan sivilcelerinde azalmasını sağlar.

Zeytinyağının cilt için bu kadar faydalı olmasındaki en önemli etken içeriğinde bulunan polifenol ve antioksidan içeriğinin oldukça yüksek olmasıdır. Eğer bütün bu faydalardan yararlanmak istiyorsanız özellikle oldukça yüksek besin içeriğine sahip olan soğuk sıkım zeytinyağını kullanmayı tercih edebilirsiniz.

5) Zeytinyağı Zayıflatır Mı?

zeytinyagızayıflatırmı

Zeytinyağının doğru şekilde tüketildiğin de zayıflamaya yardımcı olduğu biliniyor. Ancak yüksek kaloriye sahip olan zeytinyağı olması gerekenden fazla tüketildiği takdir de kilo almayı hızlandırabiliyor. Uzmanlar günlük 1 yemek kaşığı zeytinyağının günlük ihtiyacı karşılamak için yeterli olduğunu belirtiyor. Ayrıca vücudun yağ yakmak için enerjiye bunun içinde yine yağa ihtiyacı olduğu biliniyor. Tekli doymamış yağ asitlerine sahip olan zeytinyağı vücudun ihtiyacı olan bu yağları en sağlıklı şekilde karşılıyor. Böylece doğru oranda kullanıldığında zayıflamanıza yardımcı olabilir.

6) Zeytinyağının Bağışıklığa Faydaları

zeytinyagınınbagısıklıgafaydaları

Bağışıklık sistemi bizi hastalıklara karşı koruyan, kötü hücreleri tanıyarak onları yok eden vücut sistemimizdir. Güçsüz bir bağışıklık sistemi dışarıdan gelen hastalıklara karşı olacaktır.

Ayrıca güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerin, kalp damar hastalıkları, kanser ve kronik bazı hastalıklara karşı risk grubunda oldukları da bilinmektedir. Bağışıklık sistemimizin etkili bir biçimde çalışıp bizi koruyabilmesi için ise antioksidan desteğine ihtiyacı vardır. Bu antioksidan desteğini ise çeşitli meyve ve sebzelerde yüksek miktarda elde edebilirsiniz.

Antioksidan açısından en zengin olduğu bilinen besinlerden biri de zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisinde bulunan özellikle E vitamini ve polifenol doğada bulunan en güçlü antioksidanlardır. Özellikle polifenol seviyesi yüksek bir zeytinyağından alınabilen faydalı içeriğin oranı %50’lere kadar çıkabilmektedir. Oldukça yüksek olan bu oran bağışıklık sistemini destekleyerek daha da güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi ise özellikle son zamanlarda oldukça önemli bir yere sahip. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için günde 1 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmeyi hayatınızın bir rutini haline getirmenizde fayda var.

Aslında zeytinyağının bağışıklık sistemi üzerinde mucizevi etkisini anlatmak için yapılan birçok çalışmada bulunuyor. Bu çalışmalardan birinin sonuçlarına göre, Akdeniz ülkelerinde zeytinyağının geleneksel tedavi yöntemi olarak kullanıldığı biliniyor. Bu yüzden Akdeniz diyeti batı diyetlerine aslında çok daha fazla yağ içeriyor. Fakat söz konusu yağ zeytinyağı olduğu için Akdeniz ülkelerinde kalp ve damar hastalıkları ile bazı kanser tiplerinin daha az görüldüğüne dair önemli sonuçlar bulunmaktadır. Soğuk Sıkım Zeytinyağı Hakkında  En Önemli Bilgiler içeriğimizi okuyarak daha çok bilgi edinebilirsiniz.

7) Zeytinyağının Sindirim Sistemine Faydaları

zeytinyagınınsindirimsisteminefaydaları

Zeytinyağının sindirim sistemine olan faydaları çok uzun yıllardır bilinmektedir. Hatta eski zamanlardan kalan reçetelerde sindirim sistemi hastalıkları olan kişilere ilaç olarak zeytinyağı verildiği bile bilinmektedir. Sıvı olması nedeniyle kolay sindirilebilir yağlardan olan zeytinyağı içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur. Böylece kabız, hazımsızlık ya da sindirim sistemi düzensizliği gibi birçok sindirim sistemi sorununu çözmeye yardımcı olur.

Zeytinyağının sindirime faydaları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ve Bilinmesi Gerekenler içeriğimizi okuyabilirsiniz.

8) Zeytinyağının Kemiklere Faydaları

zeytinyagınınkemiklerefaydaları

Antioksidan ve polifenol açısından oldukça zengin olan zeytinyağının yüksek içeriğe sahip olduğu diğer bir besin içeriği ise kalsiyumdur. İçeriğinde bulunan kalsiyum oranı ile kalsiyum açısından en zengin besinlerde biri diyebiliriz. Kalsiyumun en büyük faydası ise iskelet sistemimizi oluşturan kemikleredir. Kemiklerimizin yapı taşını kalsiyum oluşturmaktadır. Bu yüzden kemikler ile ilgili birçok problemi önlemekte ya da yok etmekte kalsiyum oldukça önemli bir yere sahiptir.

Özellikle gelişim aşamasındaki çocukların kemik yapısını desteklemek için uzmanlar zeytinyağını düzenli tüketmeleri gerektiğini belirtmektedir. Kemik yapım aşaması adı verilen 20 yaşa kadar olan süreçte kemik gelişimi desteklemek daha sağlıklı bir kemik yapısında sağlıklı olmanızı sağlar. Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek kemik sağlığı problemlerini önlemek açısından da oldukça önemlidir. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi hastalığının kalsiyum desteğinin yetersiz kalmasından dolayı kaynaklandığını da unutmamak gerekir. Yüksek kalsiyum içeriğine sahip zeytinyağını düzenli olarak tüketmeye başladığınızda kemik erimesi gibi ciddi hastalıklarında önüne geçmiş olursunuz.

9) Zeytinyağının Strese Faydaları

zeytinyagınınstresefaydaları

Vücudumuza aldığımız oksijenler ile metabolizmamız çalışırken bazı agresif moleküller oluşmaktadır. Serbest radikaller adı verilen bu moleküller normal şartlar altında vücudumuz, özellikle de bağışıklık sistemimiz tarafından kontrol altında tutulur. Ancak bazı faktörlerden dolayı vücudumuzun dengesi bozulur ve çok sayıda serbest radikal oluşabilir. Bu oluşuma ise oksidatif stres denmektedir. Ve böyle bir durumda serbest radikaller sağlıklı hücrelere saldırabilir ve bozabilirler. Oksidatif stresin oluşmasına neden olan en önemli etkenlerden biri de gün içerisinde yaşadığımız yoğun strestir. Aşırı strese maruz kalan vücut çeşitli hormonlar salgılamaya, beyine sinyaller göndermeye başlar. Bu da oksidatif stresin tetiklenmesine neden olabilir.

Zeytinyağı içerisinde bulunan antioksidanların hem stres üzerinde hem de oksidatif stres üzerinde olumlu birçok faydası bulunmaktadır.  Serbest radikallerin çoğalarak sağlıklı hücrelere saldırmasına ve zarar görmesine neden olan oksidatif strese karşı en etkili mücadele antioksidanlar sayesinde verilebilir. Zeytinyağı içerisinde bulunan yüksek antioksidan miktarı stresin neden olduğu beyne gönderilen sinyallerin etkisini azaltmaya yardımcı olur. Beynin fonksiyonlarını daha sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Bu da oksidatif stresinde büyük oranda azalmasına yardımcı olur. Zeytinyağını stres ile beyin arasındaki olumsuz etkiyi olumluya çeviren bir aracı olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca bu antioksidanların bir diğer olumlu etkisi ise kaygı, endişe ya da gerginlik gibi aşırı stresin ortaya çıkardığı birçok olumsuz duygunun kontrol altına alınmasına yardımcı olmasıdır. Böylece günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan anksiyetenin de görülme riskini düşürmeye yardımcı olur.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda zeytinyağı ve sağladığı birçok fayda hakkında başlıklarla kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek hazırladığımız ve ürettiğimiz zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Your email address will not be published. Required fields are marked *